wtorek, 26 lutego 2013

W środę minister spraw zagranicznych Ukrainy z wizytą w Polsce


Minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara odwiedzi w środę Polskę. Kożara oraz szef MSZ Radosław Sikorski będą przewodniczyć V Naradzie Kierownictw Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy. Kożarę przyjmie też prezydent Bronisław Komorowski.
- Dyskusja będzie dotyczyła spraw dwustronnych, w tym podsumowania realizacji mapy drogowej współpracy Polski i Ukrainy w latach 2011-12 - dokumentu, który określał obszary współpracy dwustronnej, podpisanego ponad dwa lata temu przez prezydentów obu państw - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
Jak dodał, oprócz tematów dwustronnych, które - zaznaczył - będą dominować podczas narady, z całą pewnością odbędzie się też dyskusja na temat stosunków UE i Ukrainy, zwłaszcza po poniedziałkowym szczycie w Brukseli.

- Będziemy rozmawiali z ukraińskimi przyjaciółmi o tym, jakie działania, jakie reformy zbliżą Ukrainę i UE na tyle, by jesienią tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie można było podpisać umowę stowarzyszeniową między UE i Ukrainą wraz z umową o pogłębionej strefie wolnego handlu - poinformował rzecznik MSZ.
Bosacki zaznaczył, że poza kwestiami politycznymi i dyplomatycznymi rozmowy będą dotyczyć także stosunków gospodarczych, kulturalnych, a także kwestii dotyczących edukacji i nauki. W południe przewidziano wspólną konferencję prasową ministrów Sikorskiego oraz Kożary.
Bosacki poinformował też, że Sikorski i Kożara wezmą udział w jednej z sesji odbywającego się w środę w Warszawie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.
- Obaj ministrowe wezmą udział w piątym już posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, organizacji społecznej, która prowadzi już od kilku lat dialog obywatelski, a której spotkanie odbędzie się jutro (w środę - red) w Warszawie i będzie poświęcone w dużej mierze bolesnej karcie wspólnej historii, czyli zbrodni wołyńskiej - powiedział Bosacki.
Kożara zostanie także przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
W poniedziałek w Brukseli odbył się szczyt UE-Ukraina z udziałem prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza. Unię reprezentowali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
UE potwierdziła na nim wolę podpisania z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej w listopadzie tego roku, ale Bruksela oczekuje, że do maja tego roku Kijów udowodni, iż spełnia warunki, od których uzależniono podpisanie porozumienia.
Van Rompuy po zakończeniu szczytu podkreślił, że ze szczególnym niepokojem UE odnotowuje wybiórcze stosowanie prawa na Ukrainie. Chodzi o sprawę b. premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją oraz o postępowania wobec innych polityków ukraińskiej opozycji, m.in. byłego szefa MSW Jurija Łucenki.
Janukowycz poinformował, że na szczycie dyskutowano "o krokach, które Ukraina chce podjąć, by ulepszyć prawo wyborcze i wymiar sprawiedliwości". - Podkreślam, że jesteśmy otwarci na dyskusję na ten temat z europejskimi partnerami - zapewnił.
Pytany, czy Ukraina rozważa przystąpienie do Unii Celnej między Rosją, Białorusią a Kazachstanem, Janukowycz odpowiedział, że "dla Ukrainy priorytetem jest integracja z Unią Europejską i ten priorytet nie może zostać zrewidowany". Dodał, że jego kraj będzie starał się znaleźć właściwą formę współpracy z Unią Celną.
Kilka dni przed szczytem Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła wspólne oświadczenie parlamentarzystów popierające integrację Ukrainy z UE. Ukraiński parlament zadeklarował, że będzie sprzyjał realizacji ustaleń niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Deputowani zapewnili też, że uchwalą ustawy zbliżające ukraińskie prawo do standardów prawa europejskiego.
Polski prezydent uchwałę Rady Najwyższej Ukrainy ocenił jako ogromny sukces. "To sukces całej Ukrainy, w tym także obecnej władzy wykonawczej, ale przede wszystkim całej reprezentacji parlamentarnej narodu ukraińskiego" – powiedział w ubiegłym tygodniu Komorowski w Oravicach na Słowacji, gdzie spotkał się z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem.
W ubiegły czwartek Komorowski i Gaszparowicz spotkali się z Janukowyczem w Wiśle. Polski prezydent zadeklarował pomoc Ukrainie w uzyskaniu ważnego efektu, jakim byłoby podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE w listopadzie tego roku.
(JS)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz